Картинка
Новини Про Інститут Наукова діяльність Структура Аспірантура Закупівлі Контакти Конференції ІПФ Профспілка Семінар Фоміна 2025


Назва публікації: "Як асоціація з ЄС вплинула на українську науку"

Автор: А.Б.Крамченков

Джерело: http://sumy.today/

Аннотоція

 

 

Як асоціація з ЄС вплинула на українську науку

 Без віз – без бар’єрів для вчених

З розмови із Сергієм Лебединським - молодим науковцем з Інституту прикладної фізики НАН України:

«У нас є довготривале співробітництво з ЦЕРНом, зараз нам з ними стало значно простіше взаємодіяти. Якщо треба поїхати на семінар, конференцію чи переговори, то зараз нам це стало значно простіше завдяки двом факторам:

 - Україна стала асоційованим членом ЦЕРН;

 - ми отримали безвізовий режим з ЄС.

Це сильно спрощує нам життя – не треба місяць чекати відкриття візи для подорожі, бо ж не завжди  питання поїздок вирішуються завчасно. Завдяки безвізовому режиму та асоціації з ЦЕРН наш напрямок став розвиватися інтенсивніше.

Крім того, одна наша співробітниця вже довгий час знаходиться в ЦЕРНі, на Великому адронному колайдері. Це стало можливим завдяки підписанню Угоди про Асоціацію Україна-ЄС».

А що в Сумах?

Із розмови з Романом Холодовим ‑ заступником директора з наукових питань Інституту прикладної фізики НАН України. (Повна версія інтерв’ю з’явиться на Sumy.Today пізніше).

Я так розумію, раніше ми в конкурсі грантів програми ГОРИЗОНТ 2020 могли брати участь тільки на субпідряді?

Р.Х.: Не зовсім так. Якісь дуже крупні організації у якості винятка могли грати керівну роль в попередніх проектах рамкових програм. Здається, такий досвід був у Інституту електрозварювання імені Патона. Але зараз правила для українських вчених значно спрощені – купу документів просто скасували. Раніше європейці дуже часто відмахувалися від пропозицій спільно написати заявку на грант в ГОРИЗОНТ 2020. Це відбувалося тому, що для правильного оформлення всіх документів потрібно півроку. От треба все відкласти і займатися тільки тим, що грамотно оформляти папери.

Тобто сили, що ти витрачаєш на оформлення паперів, не співставні із грошима, що ти за це отримаєш?

Р.Х.: Ні, вони співставні! В ГОРИЗОНТ 2020 гранти не копійчані, але є значний ризик – немає жодної гарантії, що ти виграєш. А в кожній країні є свої національні конкурси проектів. Тому той же німець каже: «Та мені набагато простіше оформити якийсь німецький проект – я знаю, що він виграє». Тому їх дуже важко переконати разом взяти участь в якомусь проекті в рамках ГОРИЗОНТ 2020.

Якщо ж говорити про наш Інститут прикладної фізики НАН України, то наш директор – Володимир Сторіжко – каже, що у нас великі шанси подати та виграти серйозний проект в ГОРИЗОНТ 2020 чи в програму ЄВРАТОМ (бо тематика суміжна). Це питання буквально рік-два як постало в інститутах, що займаються ядерною тематикою – в тому ж таки ЦЕРНі утворений центр ядерної медицини. Як раз Володимир Сторіжко представляє Україну в цьому центрі, і зараз він якраз знаходиться там в Швейцарії на спільному засіданні.

Про що мова? Ми пропонуємо розробити так званий фазоконтрастний томограф – це дуже амбіційна програма. Поки що такого приладу не існує у світі! Але для діагностики ранніх стадій рака, особливо у м’яких тканинах, це дуже серйозна та важлива штука. Ми хочемо брати участь в цьому проекті, ЦЕРН попередньо дав свою згоду, а третьою стороною є Лабораторія лінійних прискорювачів в Орсе під Парижем. У нас амбітні плани!

Із розмови з Олександром Бугаєм ‑ заступником завідуючого відділу ядерно-фізичних досліджень Інституту прикладної фізики НАН України.

Корисні посилання

1)      Текст Угоди про Асоціацію (див. розділ V, Глава 9 Угоди).

2)      Євроінтеграція науки: вітрина гарна, та що за нею криється?

3)      Наука, космос і технології. Українським науковцям Асоціація дозволяла б нормально працювати вдома (ІНФОГРАФІКА)

4)      Дані про проекти програми ГОРИЗОНТ 2020

5)      Доповідь Платформи громадянського суспільства Україна-ЄС «ІМПЛЕМЕНТАЦІЯ ЄВРОІНТЕГРАЦІЙНИХ РЕФОРМ  У СФЕРІ НАУКИ Й ТЕХНОЛОГІЙ».


Дата публікації:28.09.2018 Дата внесення до бази: 16.01.2019

Останні новини

Різне

Постанова № 7 від 08.01.2025 "Про директора Інституту прикладної фізики Національної академії наук України" Детальніше ...

Вітаємо лауреата Премії Верховної Ради України молодим ученим за 2024 рік! Детальніше ...

XIII науковий семінар пам'яті П.І.Фоміна "Квантова теорія поля та космологія" Детальніше ...